NDESHJA E RADHËS

Intervista

Orelesi: Çoj ekipin në “Abissnet Superiore”

Orelesi: Çoj ekipin në “Abissnet Superiore”

Postuar nga:

Shpëndaje në:

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Orelesi, ju keni një përvojë gjatë si lojtar. Mund ndani një moment ose arritje paharrueshme nga karriera juaj futbollistike?”

Me Kombëtaren e U-20, kur shënova një gol dhe çava rrjetën me një goditje.
Ndër shumë arritje të miat do veçoja fitoret e Ligës
Superiore Shqipërisë 5 herë, kjo ishte e veçanta.

Ju jeni nga Nigeria. Ju lutem na tregoni rreth familjes suaj dhe rikthimit vendin e origjinës.

Po, n nigerian krenar. Unë vij nga një familje prej 6 personash me një baba ndjerë, 3 vëllezër dhe unë. Jam fëmija i dytë dhe djali i dytë në familje.Vendi im,
Nigeria, është një vend afrikan, toka e mundësive të mëdha, me ushqim mirë dhe tradita, ku si meshkujt ashtu edhe femrat përpiqen shumë.
Mund t’ju them pa hezitim se vendi ynë është numër një në Afrikë dhe gjithmonë mbetet krye listës, kemi kuzhinierë shkëlqyer dhe futbollistë
mëdhenj.
Familja ime është prioriteti im numër një dhe mirëqenia e tyre është gëzimi im.
Natyrisht, planifikoj shkoj vendlindje sa më parë.

A flisni shqip? Çfarë mendoni për njerëzit.

Pak, por jo rrjedhshëm. Shqiptarët janë miqësorë, mikpritës dhe këndshëm për t’u shoqëruar me ta. Ata vlerësojnë kulturën, etikën dhe traditat si Nigeri. Ushqimi është i ndryshëm.

Cila është përvoja e mirë në klubet keniluajtur? Pse?

F.K. Dinamo, K.F. Skënderbeu, Metallurg Zap,Ukrainë.
Kam takuar personalitete me kultura ndryshme dhe njerëz rinj, me prespektiva ndryshme lidhje me jetën dhe profesionin tonë.

 Çfarë pozicioni luani dhe çfarë të pëlqen shumti kur luani këtë pozicion?

Unë
luaj  mesfushor mbrojtës dhe pëlqen luaj këtë pozicion, sepse ndihmon jem i ekuilibruar  dhe lejon shoh zhvillimet fushë.

Përshkruani stilin tuaj lojës dhe cilësitë tuaja si udhëheqës dhe mbështetës skuadrës Apolonisë.

Stili im i lojës janë pasimi, markimi, mbështetja, poseidimi dhe komunikimi.

Ju jeni lojtari i pjekur i F.K. Apolonia. Ata janë krenar ju kanë si kapiten. Përshkruani aftësitë tuaja bashkëpunimit dhe udhëheqjes dhe jashtë fushës.

Puna në grup ndihmon për motivuar ekipin luajë mirë lojën.
Aftësitë drejtuese janë:
Aftësia për udhëhequr me shembull dhe për të frymëzuar ekipin duke demonstruar punë palodhur dhe përkushtim, aftësia për vepruar si zgjatimi i trajnerit dhe komunikimi efektiv me lojtarët e skuadrës, aftësia për të menduar shpejt dhe ofrimi i zgjedhjeve kreative si dhe dhënia e vlerësimeve dhe kritika konstruktive, mënyrë ndikojnë te lojtarët dhe të marrim performancën mirë nga ata dhe ekipit im.

Si përgatisni veten mentalisht për një ndeshje, para dhe gjatë saj?

pari, sigurohem asgjë mos ngarkojë zemrën dhe mendjen time para ndeshjes, e cila  ndihmon përgatis mendjen dhe shoh përpara
drejt një fitoreje mundshme. Së fundmi, unë lutem duke vënë gjithçka dhe secilin duart e Zotit para, gjatë dhe mbas ndeshjes.

Si i përballoni presionin dhe si performoni situata rëndësishme me shumë risk?

Kam mësuar kuptoj nivelin tim ankthit, kështu qendroj i qetë çdo situatë e për çfarëdo ndodh, gjë ka ndihmuar ndërtoj besimin tek vetja gjatë viteve. Unë e motivoj veten çdo kthesë
lojës sepse e dua dhe e shijoj atë bëj. Gjithashtu, jam i lumtur që kam privilegjin e të luajturit futboll  fushë.

Si qëndroni i motivuar dhe vazhdimisht përmirësoheni si futbollist?


Gjithmonë nuk harroj se nga vij dhe  si fillova karrierën time në futboll. Unë e kam përgatitjen mentale dhe orientimin e motos: “Puno fort ose shko shtëpi“.

 Cilat janë synimet tuaja afatgjata si futbollist, individualisht edhe si pjesë e një skuadre?

llimi im kryesor është ta çoj ekipin tim të F.K. Apolonia hartën e KategorisëAbissnet Superiore“. Skuadra ime nuk ka rival, ekipi duket shumë mirë dhe ne duam që fitojmë edhe Kupën e Kategorisë së Parë.
Objektivi im personal është jem lojtari i mirë afrikan në Shqipëri, Zot më ndihmo.


A ka ndonjë futbollist ose skuadër juadmironi dhe nga cilët merrni inspirim?

Sergio Busquets dhe FC Barcelona.


Çfarë besoni se ju dallon nga futbollistët e tjerë dhe çfarë ju bën një aset për një skuadër?

Eksperienca ime, qasja ime për frymë grupi dhe ndërmarrja e iniciativave, niveli im i pjekurisë dhe aftësitë e fituara nga vitet.

Apolonia ka shumë lojtarë nga Afrika. Mendon se Klubi i Apolonisë ka një atmosferë të ngrohtë dhe shumë të mirë për të gjithë afrikanët që janë në klub? 

Po, ndihem mirë me gjithë dhe me djemtë e ekipit ne ndjehemi si vëllezër dhe si një familje. Absolutisht, F.K. Apolonia është njështëpilarg shtëpisë.

Çfarë të pëlqen të bësh në kohën tënde të lirë?

E kaloj kohë time lirë duke reflektuar, për Spa, shikoj filma, shkoj në vende reja dhe dal me shokët.


Cili është gatimi yt i preferuar në Shqipëri? A të mungon ushqimi nigerian?

Ushqimi im i preferuar Shqipëri është byreku. Ushqimi im nigerian më i preferuar është Amala Gbegiri dhe Ewedu me peshk freskët, këmbë lope  dhe mish dhie.
Lajme e fundit

×